Ara
  • Mind Lab Türkiye

Nedir bu “kaliteli zaman” dedikleri?

Kaliteli zaman pahalı oyuncaklar, ideal oyun alanları, biletli bir aktiviteye katılmak anlamına gelmiyor. Uzmanların ısrarla altını çizdiği “kaliteli zaman”; çocuğunuzla birlikte yemek yapmak ya da evdeki eşyaları tamir etmek, onlar size bir şeyler anlattığında ilginizi başka bir yöne çevirmeden dinlemek, özetle onunla birlikte olduğunuzu hissettirmek ve her ne yapıyor olursanız olun, keyif alarak paylaşmaktır...

Araştırmalara kulak verin…


Günümüzde çalışan anne babaların çocuklarıyla ilgili en önemli sıkıntılarının başında onlarla yeterince vakit geçiremedikleri düşüncesi geliyor. Hatta bu düşünce zaman zaman suçluluk duygusu uyandırabiliyor. Oysa araştırmalar çocuklarla geçirilen vaktin süresinden çok içeriğinin önemli olduğunu gösteriyor. ABD’de yapılan bir araştırmanın sonuçları çocuğunun iyi yönde gelişmesinin ebeveynle geçirdiği süreye bağlı olduğu yönündeki inanışı sarsıyor. Hatta çocuklarla fazla zaman geçirmenin onları olumsuz etkileyebileceği iddiasında bulunuluyor. Hadi biraz daha ayrıntı verelim, araştırmaya göre 3-11 yaş döneminde çocuklarla geçirilen zamanın onların okul hayatındaki başarıları, davranışları ve sağlıklı duygusal yapı geliştirme üzerinde etkisi yok. Tam tersi kendi başına vakit geçiren çocukların özellikle yaratıcılık noktasında kendilerini çok daha fazla geliştirdiği gözlemlenmiş. Ergenler üzerindeki etkilerine bakıldığında da aileyle vakit geçirmenin etkisinin düşük oranda olduğu yönünde bir sonuca ulaşılmış. Yeni bir dünyaya kapılarını açan ergen için de yalnız kalmak ve kendini tanımak önemli. Tabii ki bağın kopmamasına dikkat etmek, ortak keyif alanları bulmaya çalışmak ve bu süreçte kopmamaya dikkat etmek önemli.


Birlikte olduğunuz zamana “stres” taşımayın…

Çalışan anne babalar gündüz işyerlerinde çalışma koşullarından ya da ilişkilerinden kaynaklanan zorluklarla baş etmeye çalışırken endişeli ve stresli bir hale bürünüyor. Böyle bir ruh halindeyken çocukla birlikte zaman geçirdiklerinde olumsuzluklar olabiliyor. Evet çok zor ama madem ki çocuğa özel bir zaman dilimi yaratmak istiyoruz o zaman tüm sıkıntılara bir süre ara vermemiz gerekiyor. Çünkü çocukların farkındalığı bizim düşündüğümüzden çok daha yüksek ve duygumuz onlara çok çabuk geçebiliyor. Endişe seviyesi bir yetişkine kıyasla daha yüksek olan çocuklar için, duygunun yansıması çok daha büyük olabiliyor.


“O”nunla hayatı paylaşın…

Kaliteli zaman, çocukla geçirilen zamanın uzunluğu ile değil onunla birlikteyken neler yaptığınız ve o süreyi nasıl geçirdiğiniz ile ilgili. Üstelik bu kaliteli zaman hem çocuğunuzun fiziksel, ruhsal ve duygusal gelişimine olumlu yönde etkide bulunuyor hem de aile ilişkilerini, sevgiyi ve bağlılığı güçlendiriyor. Nasıl mı? Bakın bu konudaki öneriler şöyle:

Kadın ya da erkek olun işten geldiğinizde evde yapılması gereken işler sizi bekliyor, çocuğunuz da sizinle birlikte vakit geçirmek istiyor olabilir. Oysa her ikisinin bir arada olması mümkün! Yemek yaparken çocuğunuzdan yardım almanız, yaşına uygun görevler vermeniz onu sürece dahil edeceğinden aranızdaki ilişkiyi güçlendirir. Ayrıca sizin deneyimleriniz ona ilerisi için yol gösteren birer lamba görevi görebilir. Sadece yemek de değil tamir işleriyle uğraşmayı seven babalar kızlarına ya da oğullarına işin püf noktasını gösterebilir. Bu gibi çabalar çocuklar arasındaki cinsiyet farklılığı algısını da kıracağından tahmininizden çok daha büyük bir etkisi de olabilir.

Yemek yapma gibi bize “basit” gelebilecek kimi işlerin onların akademik hayatı üzerinde de etkisi olduğunu unutmayın. Keke katılacak malzemelerin ölçüsünü hesaplamak, makarnayı su kaynadığında tencereye koyacağını bilmek, yapılacak işleri planlamak için öncelikleri sıralamayı bilmek... Liste böyle uzayıp gidiyor.

Eğer çocuğunuz sizinle oturup sohbet etmek ya da oyun oynamak istiyorsa bu sırada sadece ona odaklanın. Cep telefonundan mailleri kontrol etme, mesaj gönderme, bir gözün televizyonda olması gibi durumlar çocuklarla geçirilen vaktin kalitesinden alıp götürüyor. Çocuğunuz siz onunla birlikteyken tamamen “orada” olduğunuzdan emin olmalı. Çocuklar sizin ne zaman “orada” olup olmadığınızı hemen fark edebiliyor.

Kaliteli vakit geçirmenin ideal yollarından biri de oyun oynamak. Yaşına göre çocuğunuza renklerle ilgili masallar anlatıp onları canlandırabilir, yapbozları birleştirebilir ya da lego parçalarından robot yapabilirsiniz. Tüm bu sürecin ona olduğu kadar size de iyi geldiğini fark ettiğinizde şaşırmayın!


Unutmayın! Oyun her yaşta keyiflidir.573 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör